Κυανόλευκος
Ποδόσφαιρο

Ξέσπασμα στο φινάλε και θρίαμβος 4-1 επί του Αιολικού

Τα κανόνια του Εθνικού ξεμπούκωσαν απόψε στο Δημοτικό Στάδιο Αγίων Αναργύρων και ο Εθνικός με γκολ των Ηλιόπουλου (8’), Φερναντίνιο (36’), Λύγκου (90’) και Αποστόλου (90+3’) επικράτησε 4-1 του Αιολικού που είχε ισοφαρίσει στο 9’ με τον Κονδύλη. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Εθνικού, έφτασε τους 22 βαθμούς. Καταλυτικός ο Μουζάκης με τρεις σπουδαίες επεμβάσεις στο φινάλε.

Ο Εθνικός απέκτησε το αριθμητικό πλεονέκτημα με την ανατροπή του Παντελίδη οριακά έξω από την περιοχή από τον γκολκίπερ Ζαχάρη που αποβλήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Δημήτρης Ηλιόπουλος που με το πρώτο του επίσημο γκολ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 9ο λεπτό, ο Κονδύλης πήρε την μπάλα στην επιστροφή από επέμβαση του Μουζάκη για να γράψει το 1-1.

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα, πίεσαν για να βρουν το δεύτερο γκολ και τα κατάφεραν στο 36’ όταν μετά από τις κόντρες σε προσπάθεια του Ντάφλα, ο Φερναντίνιο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με έξυπνο δεξί πλασέ, αιφνιδίασε τον Βρονταρά, για να δώσει το προβάδισμα στον Εθνικό με 2-1.

Στην επανάληψη ο Εθνικός είχε τον έλεγχο, με τον Ηλιόπουλο να έχει καλή στιγμή πάλι από φάουλ στο 67’ με τον Βρονταρά να μην μπορεί να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα, αλλά να μην προλαβαίνει κανείς στην πορεία της μπάλας. Ο Αιολικός πίεσε στο φινάλε και στο 85’ ο Μουζάκης επιστράτευσε την κλάση του με διπλή επέμβαση στο φάουλ του Κουρουπή και το σουτ του Τακίδη από κοντά. Άλλη μια επέμβαση του Μουζάκη σε σουτ του Τακίδη στο 86’. Όμως στην εκπνοή ο Μανώλης Λύγκος, έκλεψε από τον Κρητικό και με δεξί πλασέ έκανε το 3-1. Στο 90+3’ ο Αποστόλου από κάθετη πάσα του Φερναντίνιο, με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.