Κυανόλευκος
Μπάσκετ

Πέρασε από την Νάξο ο Εθνικός: ΔΑΚ Νάξου – Eθνικός Πειραιώς 70-75

Ο Εθνικός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής Κατηγορίας. Η ομάδα μας ύστερα από μία εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια με 75-70 εκτός έδρας. Ο Φώτης Βασιλόπουλος ηγήθηκε της ομάδας μας και μς 19 πόντους και 14 ασίστ οδήγησε τον Εθνικό στη νίκη.

Ο Εθνικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν μπήκε καλά και ήταν νευρικός. Η συνέχεια, όμως, ήταν τελείως διαφορετική. Οι παίκτες του κόουτς Χούμπαυλη έπαιξαν εξαιρετικά και τέλειωσαν το δεκάλεπτο με 25 πόντους (18-25). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας ήταν ακόμη καλύτερη και με πιεστική άμυνα βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (35-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Φανάρια έβγαλαν την αναμενόμενη αντίδραση. Οι γηπεδούχοι με υψηλα ποσοστά ευστοχία έφεραν το ματς στα ίσια (54-54). Ο Εθνικός, όμως, έδειξε τεράστια ψυχικά αποτελέσματα. Με μπροστάρη τον Φώτη Βασιλόπουλο η ομάδα μας κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία στο σκορ, τα οποία κράτησε μέχρι και το τέλος (70-75).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 35-45, 54-56, 70-75
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Κούλης, Τεφτίκης
ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης) : Προδρόμου 26, Μιλεντίγιεβιτς 3, Τζόκιτς 7 (1) Αναγνωστόπουλος 17, Λάκοφ 5 (1), Γυφτάκης, Χαρούνι 8, Μπακέας 4 (1), Πολίτης
Εθνικός Πειραιά (Χούμπαυλης) : Βασιλόπουλος 19 (4 τριπ. – 14 ασίστ), Καππής 10, Σταματίου 7 (1), Παπουτσής 5 (1), Ολύμπιος 10 (3), Ιωάννου 4, Ρούκας, Βαθρακοκοίλης 8 (1), Καραφαντής, Γκαβασιάδης 12