Κυανόλευκος
Μπάσκετ

Πεντέλη – Eθνικός 63-70

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Εθνικός. Η ομάδα επικράτησε εκτός έδρας της Πεντέλης με 73-60 και έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη Β΄Εθνική Κατηγορία.
Ο Στέλιος Καραφαντής είχε μία άτυχη στιγμή κατά τη διάρκεια μίας διεκδίκησης στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα. Η κατάσταση του θα επανεκτιμηθεί, αλλά ο Στέλιος έχει δείξει τα ψυχικά αποθέματα και ότι πονάει τη φανέλα και είμαστε σίγουροι ότι θα δώσει το παρών στο κρίσιμο παιχνίδι του Σαββάτου (9/04, 17:00) με την Ένωση Ιλίου.
Το παρών στο γήπεδο έδωσε και ο άτυχος Κώστας Μπασδέκης, με την ομάδα σύσσωμη στο τέλος να πανηγυρίζει με τον Κώστα και τον Στέλιο το σημαντικό διπλό. Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν καταιγιστικός και χαρακτηριστικό είναι ότι στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 17-16.
Ο Εθνικός είχε καλή κυκλοφορία στην επίθεση και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ (26-32). Η Πεντέλη κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με την ομάδα μας όμως να μην χάνει το προβάδισμα της (41-42). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός είχε τον έλεγχο στον αγώνα.
Οι παίκτες του Νάσου Χούμπαυλη προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές. Οι γηπεδούχοι έκαναν μία μίνι αντεπίθεση και έριξαν τη διαφορά στους 5 (51-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός επέβαλλε το ρυθμό του και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης.
Τελικώς, η ομάδα μας πήρε τη νίκη με 73-60 και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής.
Τα δεκάλεπτα: 26-32, 41-42, 51-56, 63-70
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μεσίνι, Νάσσης, Γιαννίκος 8, Γραμματικός 9 (3), Χρυσός, Κωνσταντινάκος 9 (3), Καραβάνας 2, Σταυριανόπουλος 4, Ψαρόπουλος 16 (3), Παπαπέτρου 12 (2), Τουρτόπουλος, Γεροντογιάννης
Εθνικός (Χούμπαυλης): Ραπτόπουλος, Γεωργιάδης 26 (4τρ., 12ριμπ., 3ασ.), Λιβανός 9 (6ριμπ.), Καραφαντής, Σιδέρης, Καρυστινός 6 (1τρ., 4ριμπ., 4ασ.), Καραδημητρίου, Παπουτσής 2 (9ριμπ., 5ασ.), Βασιλόπουλος 21 (4τρ., 10ασ.), Σαούλης, Κασιούμης 9 (4ριμπ.)