Κυανόλευκος
Μπάσκετ

Εθνικός – Πεντέλη 70 -66

Ο Εθνικός πανηγύρισε μία μεγάλη και σημαντική νίκη, καθώς επικράτησε της Πεντέλης με 70-66. Η ομάδα με εξαιρετική άμυνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν ήταν καθόλου καλή. Είχε αρκετά προβλήματα, κυρίως στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 14-6. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε πλήρως. Ο Εθνικός ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έφερε τούμπα το ματς (29-23).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι παίκτες του κόουτς Καράμπελα άντεξαν στην πίεση της Πεντέλης (46-46) και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα μας είχε τα ηνία σ΄όλο το τελευταίο δεκάλεπτο και τα κράτησε μέχρι το τέλος. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, με τους παίκτες μας να κάνουν κατάθεση ψυχής και να παίρνουν τη νίκη με 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 06-14, 29-23, 46-46, 70-66
Εθνικός (Καράμπελας): Βαϊδάκης 12(2), Γεωργιάδης 24(5), Μπασδέκης 4, Λιβανός, Καραφαντής, Κατσαμπάνης, Βασιλακάκης, Καρυστινός 11(1), Καραδημητρίου, Παπουτσής 5, Ραπτόπουλος, Κασιούμης 14
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Καρακατσάνης 4, Νάσσης 5(1), Γιαννίκος 10(2), Γραμματικός 2, Χρυσός 10, Μεσίνι, Καστανιώτης 16(2), Ψαρόπουλος 13(1), Παπαπέτρου 6(1), Τουρτουρόπουλος, Γεροντογιάννης