Κυανόλευκος
Μπάσκετ

Έσπερος Καλλιθέας- Εθνικός 95-79 (Κύπελλο)

Ο Εθνικός ηττήθηκε από τον Έσπερο Καλλιθέας στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν με 95-79 για το Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ. Ο κόουτς Καράμπελας είχε μια καλή ευκαιρία να κάνει αρκετές δοκιμές ενόψει των υποχρεώσεων της ομάδας μας στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής Κατηγορίας.
Η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο (8-3), αλλά με ένα σερί 6-0 έφερε τούμπα το παιχνίδι (8-9). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την πρώτη περίοδο να λήγει 23-20 για τον Έσπερο Καλλιθέας. Το ίδιο δεκάλεπτο είχε ακριβώς την ίδια εικόνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ (43-41).
Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου άλλαξαν οι ισορροπίες του ματς. Οι διαιτητές χρέωσαν λανθασμένα με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ τον Ανδρέα Κασιούμη, με αποτέλεσμα ο σέντερ της ομάδας μας να αποβληθεί και να μην συνεχίσει στον αγώνα. Ο Εθνικός παρότι έχασε τον Έλληνα σέντερ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου.
Σ΄εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα και με μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή του τριπόντου κατάφεραν να πάρουν διαφορά και τελικά τη νίκη με 95-79.
Έσπερος Καλλιθέας (Ταυρόπουλος): Αγγελόπουλος 11, Τσακίρης, Οικονόμου 23(5), Μαγιτόμπε 25(5), Αδαμόπουλος 7(1), Χαρούνι 10, Ολύμπιος 12(4), Τοντούλης, Οικονομίδης 2, Τσολάκης 5(1), Κολιός
Εθνικός (Καράμπελας): Βαϊδάκης 16, Βακόνδιος 2, Γεωργιάδης 14(2), Μπασδέκης 17(1), Λιβανός 3, Καραφαντής 1, Κατσαμπάνης, Βασιλακάκης 5, Καρυστινός 9(1), Κασιούμης 2, Καραδημητρίου 1, Παπουτσής 9(2